Cum pot obtine deportarea sotului din Republica Moldova?

7 iulie 2023 3

Buna ziua. Suntem casatoriti de 19 ani, sotul este cetatean algerian si are permis de sedere permanenta in Republica Moldova. Acum sotul are o relatie extraconjugala. As dori sa fie deportat din tara.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua doamna Marina.
Infidelitatea conjugală nu este temei de expulzare din ţară a străinilor. Expulzarea poate fi dispusă doar în cazul săvîrşitii de către străin a contravenţiior sau infracţiunilor.

Articolul 62. Expulzarea

(1) Împotriva străinului care a săvîrşit o contravenţie sau o infracţiune pe teritoriul Republicii Moldova poate fi dispusă măsura expulzării... mai detaliat în condiţiile prevăzute de Codul penal şi de Codul contravenţional.

7 iulie 2023