Cum pot obtine pasaport biometric daca am judecata?

11 septembrie 2018 160

Buna ziua. Am judecata (dosar penal, marturie mincinoasa) care de fiecare data se amina, dar am nevoie sa-mi fac pasaport biometric pentru a pleca peste hotare la munca. Cu cateva luni in urma am depus la pasaport si mi s-a refuzat. Cum as putea sa-l obtin, daca este posibil?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Urmează să vă adresați printr-o cerere să indice motivul refuzului pentru a va putea răspunde mai clar și de a vedea daca va fost aplicată asupra dvs interdicția de eliberare a documentelor.

In cazul in care va fost aplicată urmează să fiți atent de către cine deoarece aceasta tine doar de... mai detaliat competența instanței de judecată, executorul judecătoresc nefiind deja în drept .

11 septembrie 2018
  • Jurisconsult

D-na Diana, în prinvința DVS este o cauză penală, care la moment nu e finisată, adica n-a fost pronunțată o sentință de condamnare,fiiți dîrză. Colegul meu dl. Andrei v-a menționat, că resticții poate aplica instanța sau executorul judecătoresc,nu.

4 ianuarie 2020