Cum pot obtine pensiea alimentara pentru copil daca nu am fost casatorita cu tatal copilului?

17 noiembrie 2019 88

Buna ziua. Cum as putea obtine pensia alimentara pentru copil de la tatal acestuia, daca nu am fost casatoriti? Si daca se poate, cum?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Dvs, sunteți în drept să vă adresați în instanța de judecată cu o cerere privind încasarea pensiei de întreținere a copilului minor chiar dacă nu ați fost căsătoriți deoarece tatăl copilului partă obligații părintești oricum.

Ar fi bine să vă angajați un avocat să fie cu succes cuantumul sumei de... mai detaliat încasare care să fie dispus de instanța pentru copilul dvs .

17 noiembrie 2019