Cum pot obține permisiunea de a mă afla cu familia pe malul rîului Prut?

1 iulie 2017 129

Un prieten de-al meu a fost ieri oprit de către angajații poliției de frontieră în apropierea s. Bisericani, care l-au informat că e necesar de o permisiune a șefului de sector a poliției de frontiera unde ne vom odihni.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Va adresati politiei de frontiera , daca sunteti din mun.Chisinau , la str.Petricani 19 !
Urmeaza sa obtineti permis de sedere in zona de frontiera , care se calculeaza conform formulei : 10 km de la hotar !
O cerere tip care o puteti obtine la orice departament al politiei de... mai detaliat frontiera , procedura este gratuita !
Pentru mai multe informatii cititi : http://lex.justice.md/md/342894/
Legea nr.215 cu privire la frontiera de stat al RM !
A-ti mentionat de odihna ...daca odihna presupune si pescuit , urmeaza sa obtineti si un permis de la Serviciul Piscicol pentru pescuitul in raul Prut !
Succese !

3 iulie 2017