Cum pot pleca la România doar cu pașaport biometric?

17 mai 2020 113

Sunt studenta în România și in decembrie am primit interdicție pentru ca nu am prelungit la timp permisul de ședere. Interdictia a fost pana in martie, după care a intervenit starea de urgenta. Vreau sa plec acum în România, pentru ca am chirie și vreau sa rezolv cu facultatea. La moment nu se oferă viza de studii și nu se permite intrarea doar cu pașaportul biometric. Ce pot sa fac?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
În condițiile situațiilor excepționale, cel mai bine concretizați acest fapt la ambasada/consulatul RO în Moldova, or nu putem ști toate condițiile și limitele din țara vecină.

19 mai 2020