Cum pot pleca la soț care se află în Irlanda?

28 mai 2020 30

Buna ziua. Sunt căsatorită cu un cetățean român și aș dori să aflu dacă este posibil pe perioada carantinei sa ma deplasez la el în Dublin? Eu dețin pașaport biometric (Republica Moldova) și certificat de căsătorie român. Vă mulțumesc și aștept răspunsul dumneavoastră.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Din MD puteți iesi, urmează sa verificati in Irlanda care sunt condițiile de intrare cit si tranzitul prin UE, fiecare țară cu regulile proprii, interesativa, noi nu avem de unde sti, cum se schimba regulile de la ora la ora in dependență de situația epidemii.

4 iunie 2020