Cum pot primi cetatania romana daca tatal meu este roman, nascut in Romania, iar mama moldoveanca?

31 august 2018 176

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, cum pot primi cetatanie romana, daca tata e roman, nascut la Iasi, iar mama moldoveanca. De tata, din pacate, nu stiu nimic de multi ani, e divortat de mama, iar cu noi nu a mai tinut legatura. V-as fi recunoscatoare daca mi-ati raspunde. Multumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Andriana,
De fapt, Dvs deja sunteți cetățean român, deoarece tatăl Dvs este român.
Potrivit Legii cetăţeniei române nr. 21/1991, copilul care are cel puțin unul dintre părinți cu cetățenie română este și el român pe baza legăturii de sânge.

Accesați www.cetatenie.just.ro și găsiți mai multa informație, inclusiv și cadrul legislativ ce va... mai detaliat poate ajuta.

31 august 2018