Cum pot primi pensie alimentara

19 august 2018 52

Buna! Am nascut un copil, acum are 4 ani, dar tatal copilului nu a dorit sa-l recunoasca pentru ca era casatorit. Cum pot sa il impun sa plateasca pensie alimentara, daca nu am bani pentru o expertiza ADN, dar as putea aduce ale dovezi.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Mai exista încă un tip de expertiză, la efectuarea căreia se iau în considerare doar câteva criterii de determinare a paternității, iar expertiza ADN ar costa circa 10000 lei.
Tot în acest proces solicitați și încasarea pensiei de întreținere.
Nu exista alte soluții, dacă tatăl refuza sa recunoască copilul.
Poate vorbiți cu el... mai detaliat dacă nu vrea sa își destrame familia ce o are și accepta sa recunoască copilul pentru ce este necesara declarația acestuia și a dvs sa le depuneți la oficiul stării civile.

19 august 2018