Cum pot recupera banii achitați pentru cota-parte la apă?

17 martie 2021 19

De aproximativ jumătate de an, de când blocul a fost preluat în gestiune de APLP 50/87 de la IMGFL 12, au început să apară sume enorme în factura pentru apă. Consumul meu este de aproximativ 10 metri cubi, dar sunt nevoită să achit pentru 30-40, adică în loc de 100 de lei factura ajunge la 400. Am scris cerere la Apă-Canal pentru a încheia direct contractul cu ei, dar nu mi-au putut da un răspuns clar când se va întâmpla acest lucru. Suma achitată în plus în această perioadă de jumătate de an depășește 1.300 de lei. Am sunat la ANRE și ei mi-au zis că sumele pentru cota-parte la apă sunt ilegale, deși APLP-ul în gestionarea căruia este blocul neagă acest lucru. Cum se procedează în acest caz? Dacă se ajunge în judecată, trebuie de mers colectiv sau individual? Dacă se poate totuși de mers în judecată, ce probabilitate de câștig avem? Ce organe mai pot fi sesizate?

Jurist comments 1

  • Avocat
  • Alte domenii

Contestați facturile în instanța de judecată în primul rând Dvs.......la moment este competența Judecătoriei Chișinău, sediul Centru......procedura contencioasă dar nu contencios administrativ......dacă aveți contorul verificat metrologic, instanța de judecată ar trebui să anuleze facturile în partea așa-numitei cote-părți la apă, se ia doar indicațiile contorului individual..... .......în rest, gestionați condominiul... mai detaliat corect, depuneți cereri diferite la organele de conducere ale APLP referitor la indicațiile contoarelor, schimbați consiliul de administrație dacă puteți, organele de conducere ale APLP să acționeze în judecată toți datornicii, verificați posibilele scurgeri de apă interne după branșamentul blocului

23 martie 2021