Cum pot refinanta datoriile?

28 martie 2020 135

Buna ziua. Am luat un credit la banca in anul 2017 deoarece am vrut sa deschid o afacere, dar am dat faliment. Pentru a rambursa creditul mentionat, am luat altul de la companie de microfinantare si nu l-am putut rambursa, au crescut penalitati de 2 ori mai mari decat suma imprumutata. Acum nimeni nu-mi acorda imprumuturi (ca sa rambursez creditul) deoarece sunt in lista neagra. Cum pot sa ies din lista neagra ca sa pot lua un credit mai mare de la o banca pentru a achita datoriile existente? E posibil asa ceva?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Cristina,

Biroul istoriilor de credit asigură păstrarea istoriilor de credit timp de 5 ani de la data ultimei modificări a informaţiei despre obligaţiile debitorului.

Astfel, doar peste 5 ani Dvs o să aveți o istorie creditară bună.

La fel, puteți îmbunătăți istoria Dvs creditară prin contractarea unor credite mai... mai detaliat mici, cu condiția că nu o să încălcați plățile și o să le achitați conform graficului.

28 martie 2020