Cum pot rezolva aceasta situație?

8 iulie 2023 3

Bună ziua! Soțul meu a introdus în Republica Moldova o mașină cu numere străine, pe 20.12.2019, prin vama Leușeni și a ieșit cu aceeași mașină din țară pe 11.01.2020, doar că prin segmentul de frontieră transnistrean. Pe 11.12.2022 a revenit acasă de peste hotare și la intrare în țară i s-a comunicat că nu poate intra în țară cu o altă mașină cu numere străine, deoarece figurează o mașină pe numele lui în baza de date, precum că s-ar afla în Moldova. Soțul meu a spus că mașina vizată se află în țara din care provine, la care vameșul a spus că soțul a ieșit ilegal cu mașina din Moldova. Acum a primit acasă o citație precum că trebuie să se prezinte obligatoriu la Biroul Vamal Centru, deoarece a fost deschis un proces contravențional în temeiul art. 382 Cod Contravențional și art. 237-242 Cod de procedură penală. Avem acte care demonstrează că mașina este în Finlanda. Plus, mai sunt și doi martori care au fost în aceeași mașină. La moment soțul se află peste hotare și nu se poate prezenta la data care este specificată în citație. Cum putem rezolva această problemă?

Jurist comments 1

  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Buna seara. Va recomand sa consultați un avocat, care, reieșind din probe, care le dețineți, va recomanda formularea unei poziții, va explica procedurile necesare.

9 iulie 2023