Cum pot s-o lipsesc de dreptul sa figureze oficial ca mama?

18 februarie 2020 37

Am mama biologica, care multi ani in urma m-a lasat si a plecat peste hotare. Acum dupa 20 de ani, si-a adus aminte ca are copil si drepturi si vrea inca sa o iau in casa procurata de mine si sotia mea. Cum pot legal sa fac sa nu mai figureze in certificatul meu de nastere? Copii mei nici nu o cunosc, dar ea pretinde ca e ruda de gradul 1.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Procedură în sensul enunțat nu este prevăzută de legislație.
Totuși, dacă părintele nu a manifestat grijă față de copil, ultimul este în drept să refuze careva solicitări a părintelui.
Legal, codul familiei prevede obligația copilului de a întreține părintele, însă acest fapt este condiționat de o grijă manifestă anterior de părinte.
Posibilitate de... mai detaliat a vă obligă, există doar prin intermediul instrumentelor de judecată, unde sunteți în drept să probați contrariul.

19 februarie 2020