Cum pot sa adopt copilul din prima casatorie al sotiei fara implicarea tatalui biologic, care e plecat din Moldova si nu mentine legatura cu copilul?

11 decembrie 2022 70

Buna ziua. Sotia are un fiu de 8 ani din prima casatorie. Eu vreau sa-l adopt si sa-i dau numele meu. Tatal lui biologic are probleme cu bancile si a fugit din tara si nu o sa se intoarca in Moldova. Ce putem face ca sa adopt copilul fara implicarea tatalui biologic? El nu a achitat vreodata pensie alimentara sau s-a implicat in alt fel in cresterea si educcatia copilului.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
În acest caz este saluta il o declarație a tatălui privind acordul la adopție care poate fi întocmită și la ambasadă, contrar fara o implicație a acestuia, este necesar de a decădea din drepturi fostul soț apoi de demarat procedura de adopție. În orice caz, legea prevede ca adopția este... mai detaliat o procedura judiciară.

11 decembrie 2022