Cum pot sa dau la divorț dacă eu sunt din Moldova, el - din România?

12 iunie 2019 78

Bună ziua. Spuneți-mi, va rog, cum pot sa dau la divorț dacă eu sunt din Moldova, el - din România, eu ma aflu în Moldova și el e acolo. Căsătoria a avut loc în România.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Stimate Dna Viorica,
În cazul dat aveți posibilitatea de a va adresa instanței de judecată din Republica Moldova din raza domiciliului Dvs.
Un atare proces va dura puțin mai mult decât ar trebui sa dureze de regulă pe motiv că soțul e cetățean roman și domiciliază în România.
Astfel, va fi necesară... mai detaliat citarea acestuia în România, procedură care durează.

12 iunie 2019