Cum pot sa fac actele copilului meu născut în altă țară, fără permisiunea tatălui?

26 iunie 2021 18

Bună ziua. Vreau sa o ajut pe o ruda de a mea care se afla intr-o situație dificila. Este cetățeanca a Republicii Moldova, mai bine de 18 ani a locuit în Ucraina. În prezent s-a întors în Republica Moldova, deoarece concubinul ei este periculos și vrea sa se stabilească aici. Are o fetita de 6 ani. Tatăl ucrainean și-a dat acordul ca să vină copilul în Moldova doar pe un an. Ea vrea sa se stabilească în Moldova definitiv, acum aici ea nu poate face actele fetitei ca mai apoi sa o înscrie la gradinita. Parintii fetitei nu sunt căsătoriți, Fetita este în actele ucrainesti după numele tatălui. Cum poate mama fetitei sa își perfecteze actele ei și ale fetitei fără permisiunea lui? Care ar fi demersurile de urmat, va rog? Mama fetitei este disperata ca nu poate face actele. Va mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua Tatiana. Să se adreseze cu cerere de chemare în judecată privind stabilirea domiciliului copilului minor şi permiterea perfectării actelor copilului minor fără acordul tatălui. Dar mai întîi trebuie să transcrie Certificatul de naştere al copilului.
Pentru mai multe detalii mă puteţi contacta!!!

28 iunie 2021