Cum pot sa fac rost de copia procesului verbal de contraventie?

15 iulie 2016 204

Salut, am o problema si as dori sa o discutam public. Am primit zilele trecute un mesaj de la un executor judecatoresc precum ca am o amenda neachitata. Despre amenda data nu cunosc nimic si nu am vazut procesul verbal niciodata. Cum pot sa fac rost de copia procesului verbal de contraventie pentru a o putea ataca in instanta?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Salut,
Din păcate se întâmplă multora astfel de situații în practica, atunci când omul se pomenește cu o procedură de executare silită intentată în baza unui proces verbal cu privire la contraventie, care nu i-a fost adus la cunoștință... Ba chiar sunt cazuri când amenda a fost achitată însă procesul verbal... mai detaliat oricum a foat depus la executorul judecătoresc.
Oricum, Dvs trebuie să mergeți la sediul executorului judecătoresc, și să solicitați să faceți copii de pe materialele dosarului de executare. Printre acestea veți găsi și decizia agentului constatator... Procesul-verbal nu este la ex judecatoresc...
Astfel, veți vedea cine a fost agentul care a aplicat amenda, respectiv de la care Inspectorat de Poliție sau altă autoritate, și va fi necesar să mergeți acolo să vedeți nemijlocit procesul-verbal și să-l contestați.
Important de reținut că din momentul prezentării la ex judecătoresc, veți avea 15 zile termen să reușiți să contestați procesul-verbal.
În acest termen, depuneți la cancelaria autorității care a aplicat amenda, o contestație, care va fi ulterior remisă instanţei de judecată.
Dacă va fi anulat in instanță procesul-verbal, veți merge cu hotărârea respectivă la executorul judecătoresc, pentru ca acesta să înceteze procedura de executare si să anuleze toate măsurile de asigurare aplicate.
Succes!

15 iulie 2016