Cum pot să înregistrez o construcție fără acte permisive

3 iunie 2024 3

Bună ziua. În curte avem o casă construită în anii 70 ai secolului trecut. Am mai construit cu soțul o căsuța, fără a avea actele permisive necesare și, respectiv, construcția în cauză nu este înregistrată la cadastru. Sotul a decedat în 2023. Cum pot să înregistrez construcția menționată? Proprietatea e pe numele soțului din 2005, noi fiind deja casatoriți la acel moment.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Vica, de dorit ca DVS să întrați în posesia la toate consrucțiile. DVS trebuie să depuneți o cerere la secția raional din raza, unde locuiți, cu anexarea documentelor corespunzătoare, inclusiv cu anexa copia certificatului de deces a soțului. Puteți apela la viberul meu, de pe telefonul +37368669950.

4 iunie 2024
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

HRISTOS A ÎNVIAT!!! Este necesar de o analiză juridică a actelor dvs. Vă putem ajuta, apelați la nr. de telefon 069049267

4 iunie 2024