Cum pot sa introduc inca un fondator in SRL?

3 iunie 2021 44

Societatea este activa de 5 luni. Are doar un fondator, dar doi investori si este nevoie de a mai adauga acel investor in calitate de fondator. Intrebarea este cum corect ar trebui sa fie facuta procedura in cauza si de ce acte/proceduri am nevoie?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Este o procedură notarială de vinzare/înstrăinare a cotei parți
E necesar decizia unic fondator, extras din registru persoane juridice, certificat privind varsarea capitalului social, in caz ca vinzatorul e casatorit, notarul poate solicita certificat de căsătorie.
Ulterior modificarea se înregistrează la ASP

4 iunie 2021
Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua. Mai există o procedură prin care poate fi inclus în lista asociaţilor o persoană nouă, aceasta este majorarea capitalului social cu redistribuirea cotelor-părţi.

5 iunie 2021