Cum pot sa-l decad din drepturi in timp minim?

21 iulie 2018 121

Ziua buna tuturor! Am nevoe de un sfat, va rog sa ma ajutati. In urma procesului de desfacere a casatoriei cu sotul meu din 2014, judecata Chisinau a hotarat ca sa incasez pensia alimentara in suma fixa p/u intretinerea copilului minor comun. Fostul sot a plecat peste hotare din 2012. În 2015 am depus o plangere la judecatorie precum ca a trecut un an dar pe soț nici vant rece nu-l ajunge. La care domnul judecator m-a anuntat a 2 zi ca sotul deja a parasit tara si m-a asigurat ca urmatoarea data cand sotul va intra in tara, nu o va mai putea parasi. Deja e 2018, dar fostul meu sot a intrat in țara si a iesit ori de cate ori a vrut si la vama nu a fost oprit pentru datoria la pensia alimentara.
Copilul a implinit 7 ani, eu sunt nevoita sa plec peste hotare asa cum nu am la Moldova un loc de munca. In schimb peste hotare am de munca si vreau sa fac o noua familie, dar nu o pot face din cauza ca nu am permis de la fostul sot despre care nici nu stiu unde se afla. Am incercat sa vorbesc si sa convin cu parintii lui, dar raspunsul a fost negativ. Intrebarea: cum pot sa-l decad din drepturi in timp minim ca sa pot lua copilul cu viza de resedinta in alta tara. Mersi mult pentru sfaturi!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Un motiv pentru decăderea din drepturile părintești este neplata pensiei alimentare timp de un an, însă cu certitudine cât va dura procedura nimeni nu poate să vă spuie.

O alta metoda de soluționare este sa va adresați in instanța cu o cerere privind permisiunea de a pleca peste hotare cu copilul... mai detaliat minor invocând argumentele de mai sus.

21 iulie 2018
  • Jurisconsult

D-na Valea în cazul DVS, singur nu lucraţi cu executorul la care se găseşte hotărîrea de incasarea pensiei,executorul e în drept să pună interdicţii fostului soţi pentru a nu părăsi ţara.DVS mai aveţi o posibilitate să vă folosiţi de aşa drept, deoatrece parlamentul are spre examinare un proect de lege,... mai detaliat care o să anuleze o aşa interdicţie.

23 iulie 2018