Cum pot sa-mi apar drepturile?

22 august 2019 143

Am avut o intalegere cu fata care s-a ocupat de decor la nunta mea și am am convenit asupra unei sume de bani, dar ea nu a respectat dorințele mele. In final am fost foarte suparata de așa decor si am refuzat să-i achit restul banilor. Ea ma sperie ca ma da in judecata. Ce pot sa fac?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Este dreptul acesteia de a se adresa în instanta de judecată în vederea încasării datoriei.
Dvs nu aveți decât sa înaintați o acțiune reconventionala invocînd executarea necorespunzătoare.

Fiecare dintre părți urmează sa dovedească poziția sa prin probe pertinente, utile și suficiente, în caz contrar acțiunea poate fi respinsă ca... mai detaliat fiind neîntemeiată.

Ați avut încheiat un contract de prestare servicii în scris de unde sa reiasă cu certitudine toate condițiile care aveau a fi respectate de către ambele părți?

Succes.

25 august 2019