Cum pot sa-mi cer cota parte de mostenire de la parinte?

9 iunie 2017 49

Cum pot sa-mi cer cota de mostenire de la parinti si cum se imparte? Cum doreste parintele?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Gogu,
Nu puteti cere de la parinti ce ei nu doresc sa va lase mostenire. Mostenirea presupune decesul unei persoane, care fie indica cui si ce lasa fie nu. Daca parintele dvs indica cui lasa mostenire persoana in cauza va mosteni. Parintii dvs au dreptul sa lase tot... mai detaliat chiar unei persoane straine si dvs sa nu primiti nimic, aceasta daca scriu testament. Daca testament nu este atunci vir mosteni in parti egale fratii dumbevoastra, buneii dumnevoastra, iar dupa caz chiar si copii fratilor dvs.
Dar in general nu e bine sa imparti bunurile ce nu iti apartin.

11 iunie 2017