Cum pot sa-mi recuperez banii dati cu imprumut?

6 aprilie 2017 163

In anul 2008 am imprumutat unei persoane 30000 (treizeci mii) lei, intelegerea fiind sa mi-i restituie peste un an. Au trecut trei ani si dupa trei ani am initiat procedura de judecata. Am si titlul executoriu, dar executorul judecatoresc nici pina in prezent n-a adus la indeplinire hotarirea judecatoreasca.Ce as putea intreprinde in continuare pentru a-mi recupera banii?

Jurist comments 1

Vladimir Palamarciuc
  • Avocat

Elena, in astfel de situatii puteti doar reveni iarasi la executorul judecatoresc sa intensifice masurile de incasare a datoriei sau de limitare a drepturilor debitorului (spre exemplu interdictie de a parasi teritoriul tarii). Executarea hotaririlor prin executor judecatoresc este unica cale legala de incasare fortata a datoriei.

25 aprilie 2017