Cum pot sa obtin restantele la pensia alimentara pentru 2 copii minori?

30 iulie 2019 116

Buna ziua! Spuneti-mi, va rog, cui si unde sa ma adresez sa ma ajute in problema mea? Fostul meu sot nu a vrut si nici nu vrea sa achite pensia alimentara pentru cei 2 copii minori ai nostri, iar executorul judecatoresc imi spune ca a intreprins toate masurile posibile in acest caz. La moment datoria constituie cam 45 mii lei. Cum pot sa obtin restantele la pensia alimentara?

Jurist comments 1

Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Depuneți în instanța de judecată o cerere privind încasarea forțată a sumelor restante de pensie alimentară în cadrul procedurii în ordonanță în temeiul prevederilor art. 345 lit. d) din Codul de Procedură Civilă al Republicii Moldova. Instanța competentă se determină în baza regulilor generale de competență stabilite prin intermediul... mai detaliat actului normativ menționat.

Succese!

30 iulie 2019