Cum pot să obțin titlul executoriu, pe care il retine avocatul?

5 iulie 2017 70

Bună ziua, îmi puteți spune vă rog cum pot să obțin titlul executoriu în urma hotărîrii de judecată, luând în considerare că judecătoria susține că i l-a trimis avocatului, iar acesta din urmă refuză să mi-l dea. Unde pot depunde plângere împotriva unui avocat ?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Plângerea o depuneți la Comisia pentru etică și disciplină a Uniunii Avocaților.
http://uam.md/index.php?pag=page&id=893&l=ro
Ar fi bine în prealabil să-i dați o ultimă șansă avocatului de a se corecta, informându-l că în caz contrar veți fi nevoită să depuneți plângerea. Uneori sunt și neînțelegeri la mijloc.

6 iulie 2017
  • Executor judecătoresc
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

In cazul cind nu reusiti sa va recuperati titlul executoriu - solicitati instantei de judecata un duplicat al acestuia. Si daca relatia cu avocatul e compromisa- ar trebui sa Va ginditi la retragerea imputernicirilor pe care i le-ati acordat (in cazul cind acestea depasesc faza reprezentarii in instanta de judecata)

6 iulie 2017