Cum pot sa obtine tutela asupra a 2 copii?

17 octombrie 2018 24

Sora si frate, nu au tata, iar mama este o alcoolica care a plecat peste hotare si i-a lasat la sora ei. Mama copiilor nu ajuta cu nimic, iar matusa lor ii impune la lucru fizic. Sunt batuti sistematic. Cum pot eu sa iau copii de la ei? Este posibil adoptarea lor chiar daca mama lor nu-i decazuta din drepturile parintesti?

Jurist comments 1

  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna!
Art. 53 aliniatul 7 din Codul Familiei prevede: Persoanele fizice care deţin informaţii despre un caz suspect de violenţă, neglijare sau exploatare a copilului sînt obligate să le comunice autorităţii tutelare locale/teritoriale sau organelor de drept.
Adresațivă la Primărie sau la Direcția Asistență socială și protecția familiei, ei vor cerceta cazul... mai detaliat și vă vor îndruma.
La fel, puteți sesiza poliția.

17 octombrie 2018