Cum pot sa petrec timp cu copiii, daca mama lor este impotriva

23 noiembrie 2021 174

Buna ziua. Sunt in proces de divort, locuesc in Balti, iar copiii cu mama la Drochia. Am apelat la asistenta sociala sa imi faca grafic ca sa pot lua copii la mine macar 2 zile in saptamana, de vineri seara pana duminica. Mi s-a facut grafic de la 10:00 la 18:00. Mi-au refuzat cu pretextul ca in lege este scris ca eu pot sa-i vad, nu sa-i iau cu mine unde locuiesc. Cum sa procedez in acest caz?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Aveți tot dreptul asupra copiilor Dvs la fel ca mama, nu vor exista consecințe negative asupra Dvs dacă ii veți lua citeva zile și la Dvs sa petreceți timpul cu ei.

Cel mai rentabil este sa va adresați in instanța de judecată sa dispună un grafic de întrevederi unde veți solicita... mai detaliat sa fie inclus timpul așa cum doriți si exista posibilitatea.

24 noiembrie 2021