Cum pot sa privatizez apartamentul care a fost repartizat mult timo in urma primei familii a sotiei mele decedata?

31 august 2023 3

Buna ziua. Am fost casatorit cu o femeie care avea 2 fiice din prima casatorie. Primul sot al sotiei mele a decedat cand fetele erau mici. Familia lor locuia intr-un apartament care le-a fost repartizat si in ordinul de repartitie au fost incluse 4 persoane: parintii si cele doua fiice. Dupa casatoria noastra, eu le-am crescut pe fete impreuna cu mama lor. Fetele au crescut si 15 ani in urma au plecat in Rusia, au obtinut cetatenia rusa. Mama lor a decedat 4 ani in urma, dar ele nici la inmormantare nu au venit. Eu am ramas sa locuiesc singur in apartamentul care a fost repartizat familiei lor originale mult timp in urma. Pot eu sa-l privatizez, sau sa schimb contractul de chirie, care in prezent este pe numele sotiei mele decedate? Din 2002 am viza de resedinta in apartamentul mentionat. Fetele nu vor sa participe la privatizare, dar nici sa dea o declaratie de renuntare la aceasta. Ce sa fac?

Jurist comments 4

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
consider că ar fi posibil ca între timp să schimbați chiriașul principal, adică pe dvs, apoi să solicitați privatizarea, iar fetele să le excludeți pe motiv că sunt cu trai permanent în altă țară.

8 septembrie 2023

Buna ziua d-l Vitalie,va multumesc mult de sfat.Dar cine le poate exclude pe fete?Si mai am o intrebare ,de 4 ani de cind o decedat sotiea locueste cu mine sora pentru ca greu merg ma dor picioarele tare si ea ma ajuta in toate,cum pot eu sa o inregistrez la... mai detaliat mine?

9 septembrie 2023
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Excluderea daca nu greșesc se face prin intermediul preturii, cel puțin eu ultima dată așa am facut.
Posibil modificați și chiriașul principal apoi optați pentru privatizare.
Informația este preliminară, urmează de verificat și consultat daca nu sunt careva modificări.

9 septembrie 2023

Va multumesc mult.Va doresc sanatate si succese in lucru.

11 septembrie 2023