Cum pot sa recuperez prejudiciul (reparatia automobilului)

24 februarie 2020 164

Am fost declarat vinovat de producerea unui accident rutier de catre politie si mi s-a întocmit un proces-verbal. Ulterior l-am contestat in instanta si judecatorul a declarat procesul verbal nul. Cine îmi repara automobilul in asa caz?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

În dependență de motivul anularii procesului-verbal cu privire la contravenție puteți fi sau nj în drept să vă recuperați cheltuielile de judecată suportate în procesul contravențional, după caz, și dauna materială.
În cazul în care procesul-verbal și decizia de sancționare a fost anulat pe motiv lipsei faptei în acțiunile Dvs a... mai detaliat contravenției, nu se întrunesc elementele constitutive ale componenței de contravenție sau fapta a fost comisă de către altă persoană, aveți posibilitatea de a vă recupera cheltuielile și prejudiciul material de la asigurătorul celui vinovat de săvârșirea accidentului rutier.
Dacă, procesul-verbal și decizia de sancționare au fost anulate pentru erori procedurale la întocmirea actelor atunci nu puteți pretinde recuperarea cheltuielilor suportate în legătură cu procesul contravențional cum nu va puteți recupera nici prejudiciul material.

Succes!

24 februarie 2020