Cum pot sa returnez parintilor imobilul donat fara ca sa ne revedem?

26 mai 2017 37

Cu vreo 10 ani in urma parintii miau daruit un apartament cu o odae in orhei (дарственная). multi ani am trait singura dupa divortul meu. acuma de vreo trei ani locuesc cu un barbat. el are casa lui si nu pretinde la nimic din imobilul meu,dar parintii mei sint contra casniciei noastre si imi cer imobilul inapoi. si tot odata ca fara sa stiu eu miau luat documentul ca eu sint proprietara apartamentului si nu vor sa mil dee...leam propus sami intoarca documentul si sa ma duc sa le fac returnarea imobilylui inapoi,dar fara ca sa ne vedem tete a tete.si nu sint deacord! spunetimi va rog cum pot sa fac ca sa le intorc imobilul fara ca sa dam ochii si cam cit costa toata procedura! ca cu salariile noastre cam stiti cum e. Merci mult! o zi buna!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Salut! Mai potrivit ar fi ca cei care au donat sa adreseze catre Dvs o scrisoare (numită ”Cerere de restituire”), prin care să declare rezolutiunea donatiei in legatura cu starea de nevoie, conform art. 836 Cod Civil, si respectiv sa solicite restituirea bunului donat. Insa, trebuie sa va interesati la... mai detaliat cadastru care e procedura in aceste situatii, accepta ei aceasta Ceree de restituire, si in ce forma trebuie ea expusa? Pentru ca intuiesc ca nu va fi posibil fara prezentarea tuturor partilor la notar pentru autentificarea tranzactiei. Desi, teoretic, art 836 Cod Civil, permite astfel de situații, și nu prevede cerințe suplimentare.

26 mai 2017