Cum pot sa revin la familia mea de copil?

15 noiembrie 2016 91

Sunt divortata din 2009 si as vrea sa revin la familia mea de Proca. Tot in familia asta si copii, acum sintem CHILIAN.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Dvs avti dreptul sa reveniti la numele (familia) de pana la casatorie, conform procedurii descrise aici: http://www.stare-civila.gov.md/ro/pages/schimbarea-numelui-prenumelui#1

16 noiembrie 2016
Iulia Furtuna
  • Avocat

Copiii care au implinit virsta de 16 ani au dreptul sa-si schimbe numele de familie, printr-o cerere depusa in acest sens la oficiul starii civile in a carui raza teritoriala isi are domiciliul solicitantul. Procedura, documentele si tarifele sunt indicate in link-ul de mai sus. Pentru copii care inca nu... mai detaliat au implinit virsta de 16 ani, este necesar acordul ambilor parinti pentru a schimba numele de familie. In caz de neintelegere intre parinti, organul starii civile va lua in considerare decizia autoritatii tutelare, tinindu-se cont, in exclusivitate, de interesele copiilor.

16 noiembrie 2016