Cum pot să rezolv problema cu datoria primele obligatorii de asigurare medicală?

29 aprilie 2019 20

Pe 19 decembrie 2003 am înregistrat pământul ca Gospodărie Tărănească, fiindcă nu se prelucra pământul, primaria nu a vrut să prelungească contractul fostului arendaș și ne-a spus că trebuie noi singuri să ne înregistrăm pământul pe noi ca Gospodărie Țărănească. N-a trecut mult timp și totuș primaria a făcut contract cu arendașul. Și pământurile au fost luate în arendă. Acuma am fost la policlinică să cumpăr poliță medicală și mie îmi spune că am datorie în sumă de 14.210,19lei. Ce pot face în așa caz nu știu. Ajutați-mă, vă rog, dacă e posibil - cum pot să rezolv problema legitim? Sunt singură care cresc o fată de 14 ani, fără loc de muncă, starea sănătății nu-mi permite. Vă mulțumesc.

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua Dna Galina.

Dacă asigurarea medicală și socială nu a fost achitată niciodată, urmează să achitați doar pentru perioada de ultimii 3 ani pentru care nu s-a scurs termenul de prescripție. Dar de dorit să achitați doar la solicitarea adresată de CNAS, CNAM prin scrisoare recomandată cu aviz de recepție.... mai detaliat Or, ei nu mai au dreptul de a pretinde datoriile mai vechi de 3 ani.

29 mai 2022