Cum pot să scap de pensie alimentară?

20 mai 2024 3

Bună ziua. Am un copil născut dintr-o relaţie de scurtă durată (nu am fost căsătoriți). Instanța a decis să plătesc să plătesc pensie alimentară copilului. Mama acestuia trăieşte cu alt bărbat şi nu o duce rău, iar eu trebuie să plătesc 2.000 lei lunar unui copil pe care nici măcar nu pot să-l văd (de educaţie nici vorbă nu-i). Cum pot să-i exclud pe ambii din viaţa mea în mod legal?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Maxim, nu. Nu poți deoarece imstamța a stabilit. Dacă DVS o să cionvingeți pe mama copilulu să se sefuze de pensia alimentară, atunce DVS o să fiți liber. Eu am putut trece la legislația națională să motivez poziția, care este rostul, DVS trebuie să o convingeți pe mama copilului... mai detaliat să se refuze oficial la executorul judecătoresc, unde ea o să depună o cerere de refuz, ca mai apoi la ea să nu poată trece.

21 mai 2024
Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Maxim orice barbat trebuie sa raspunda de actiunile sale, copii nu cresc ca florile la soare, 2000 lei este o suma mizera, un aport minim pe care il puteti aduce.
Suma de 2000 lei nu poate fi micsorata dat fiind faptul ca se afla sub minumul de existenta stabilit pentru... mai detaliat 2024, in schimb aceasta suma poate fi majorata, la cererea mamei in cazul dvs.

21 mai 2024