Cum pot să trec cota parte prin moştenire?

16 iunie 2018 33

Buna ziua. Mie îmi aparţine 1/2 dintr-un apartament cu două camere, a doua parte e a mamei mele care a decedat in 2008, testament nu a avut. Cum pot să trec şi cota parte a mamei prin moştenire? Mulţumesc anticipat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Urmează să vă adresați în instanța de judecată cu o cerere privind constatarea acceptării moștenirii prin intrarea în posesia de fapt a bunurilor.
După ce obțineri o hotărâre judecătorească vă adresați la notar pentru a deschide procedura de succesiune.
De asemenea, este cazul să vă adresați la un notar din raza unde... mai detaliat se află bunul imobil până la adresarea în instanța de judecată pentru a solicita un refuz privind intentarea procedurii pe motivul omoterii termenului de 6 luni.
Totodată, solicitați notarului eliberarea informației din registru referitor la faptul dacă procedura a fost sau nu deschisă deja.
Aceste 2 acte vă vor permite ca procedura în instanța de judecată să dureze mai puțin.
Taxa de stat la depunerea cererii în instanța de judecată constituie 100 lei.
Serviciile notarului le stabilește fiecare noral în parte.

17 iunie 2018