Cum pot schimba proprietarul unui SRL?

16 noiembrie 2020 75

Doresc sa "vand" un SRL fratelui meu si pentru ca sa ii fie lui mai simplu sa activeze, as dori ca de acum el sa fie fondator si administrator al acestui SRL. Cum se poate efectua aceasta trecere?

Jurist comments 1

M P
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună Dan.

Pentru început va fi nevoie să încheiați un contract de înstrăinare a părții sociale, care trebuie să fie atutentificat notarial. Ulterior, dobânditorul (adică fratele) urmează să se adreseze la Organul înregistrării de stat al Agenției Servicii Publice situată pe adresa: mun. Chișinău, str. Puskin A., nr. 47, pentru a... mai detaliat înregistra contractul.

Odată cu adoptarea deciziei, se poate lua decizia de modificare a sediului juridic al societății, sau această schimbare o poate face noul asociat după înregistrarea modificărilor privind înstrăinarea părții sociale.

Succes!

17 noiembrie 2020