Cum pot scoate banii imprumutati?

27 aprilie 2017 87

Am imprumutat unei persoane 20 mii si nu vrea ii intoarca inapoi. Ce pot face?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Ludmila,

În cazul în care aveți vreun document care să confirme faptul că a-ți acordat împrumutul (contract/recipisă), iar debitorul (persoana) refuză să vă returneze banii pe cale amiabilă, unica posibilitate de a întoarce banii este să vă adresați în instanța de judecată.

27 aprilie 2017
Iulia Furtuna
  • Avocat

Ludmila, inainte sa depuneti cerea de chemare in judecata, expediati in adresa debitorului (aviz de receptie sau o alta confirmare de primire efectiva) o cerere de restituire a imprumutului, pe care o veti anexa ulterior la cererea de chemare in judecata.

27 aprilie 2017