Cum pot scoate masina din registrul vamii daca o dau la dezmembrare?

6 ianuarie 2021 30

Am o masina cu numere straine si vreau sa o dau la dezmembrare. Va rog sa-mi spuneti daca e posibil sa o scot de la evidenta in RM?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Nu aveți șanse, daca aceasta e in registrul de intrari in RM, atunci sau o scoateți din țara, devamați(daca e posibil) sau probați serviciului vamal dauna totală, contrar o sa fiti obligat la plata de amenda pentru faptul ca nu ati scos mijlocul de transport din țara in termenul stabilit,... mai detaliat cit si obligat la scoaterea acestuia, daca nu scoateți auto din țară,veti fi obligat sa achitati contravaloarea auto, conform evaluarii serviciului vamal.
Totodată pina la clarificarea situației, nu veti putea intoduce un alt auto in țară.

7 ianuarie 2021