Cum pot solutiona problema privind accesul cu autoturismul in curtea blocului?

21 decembrie 2023 3

Buna ziua. De aproape 10 ani sunt proprietara unui apartament intr-un ansamblu rezidential format din 2 blocuri. Pentru ca am fost printre primii locatari, am contribuit si la montarea barierei de la intrare. In curtea blocului avem o suprafata folosita ca parcare cu 4 locuri pentru locatari. Cine a vrut si a avut nevoie, a achizitionat telecomanda de acces. Asa am facut si eu, am cumparat telecomanda de la dezvoltator si am parcat cativa ani in curtea blocului fara probleme. Oricine gasea un loc liber, parca acolo. Avem si parcare subterana la bloc, dar nu mi-am permis achizitionarea unui loc in garaj. De vreo 3-4 ani administratia blocului a stabilit ca acele locuri sa fie pentru vizitatori, cu timp limitat de parcare, interzicand locatarilor sa mai parcheze acolo. Recent au schimbat usa de la garaj si au stabilit ca au acces in curte cu autoturismul doar cei care au parcare subterana. Mie mi-au dezactivat telecomnda de la bariera, practic pot intra in curte doar pe jos. Am stat de vorba cu cei din administratie, le-am spus ca nu e drept ce au facut, pentru ca eu la achizitionarea apartamentului am primit si cota parte din drumul de acces, ca este proprietate comuna si am dreptul sa intru in curtea imobilui asa cum doresc - pe jos sau cu autoturismul. I-am intrebat care este temeiul legal care le-a permis sa-mi dezactiveze telecomanda, obligndu-ma sa intru in curte doar ca pieton. Mi-au spus ca bariera se defecta prea des. Mai mult decat atat, in caz de urgenta - cand vine ambulanta, pompierii - nu am cum sa ridic bariera. La avizier nu exista un numar de contact la care sa pot apela pentru acces. Administratoarea imi ignora apelurile si mesajele. Cum ma indrumati sa actionez? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Iniţial verificaţi cui aparţine terenul respectiv(ograda)
Dacă terenul aparţine APL, scrieţi o cerere la pretură pentru instalarea ilegală a barierei.

Legea cu privire la condominiu prevede:
Articolul 11. Părțile comune

(1) Constituie părți comune următoarele:
e) curțile, grădinile și căile de acces amplasate în limitele terenului condominiului.

21 decembrie 2023