Cum pot trage la raspundere un judecator care incalca legislatia si adopta decizii vadit gresite?

4 iunie 2020 69

Buna ziua. Cum pot trage la raspundere un judecator care incalca legislatia si adopta decizii vadit gresite? Mi-a fost intocmit un proces-verbal contraventional pe care l-am contestat. Cand a avut loc sedinta pentru examinarea contestatiei, termenul de prescriptie de 1 an era deja depasit, dar judecatorul totusi mi-a respins contestatia.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Daca considerati ca există careva abateri, vedeti
https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=94177&lang=ro

Insa pentru început contestați hotarirea instanței in ordine de apel.
Totodată incercati sa intrati in detalii, studiati amanuntit hotarirea, posibil sunt situații pe care nu ati luat in calcul.

4 iunie 2020