Cum pot transfera unui coproprietar cota-parte într-un imobil, dacă mă aflu peste hotare?

8 iunie 2023 72

Bună ziua. Eu, fratele și tata deținem în coproprietate un apartament, cu cote egale.
1. Vreau să cedez cota mea fratelui, dar mă aflu peste hotare și în orașul în care locuiesc există un consulat al RM. Cum pot efectua transferul menționat - prin donație sau vânzare? E posibil să o fac direct la consulat sau trebuie să împuternicesc prin procură o altă persoană, care mă va reprezenta la notar în RM?
2. Odată ce cedez cota mea fratelui, în caz de deces al tatălui, care este soarta cotei sale - îi rămâne fratelui (fiind unicul coproprietar în viață) sau este împărțită în mod egal între mine și frate?
3. Mi-a spus cineva că un imobil primit ca donație nu poate fi vândut timp de 3 ani. Este adevărat?
Mulțumesc pentru ajutor.

Jurist comments 3

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Igor.
1. Actele notariale care pot fi efectuate de ambasade şi consulate sunt următoarele:
autentificarea procurilor, testamentelor, contractelor, cu excepţia contractului de înstrăinare a bunurilor imobile şi a contractului de gaj.
Respectiv la consulat puteți perfecta o procură care va împuternici pe cineva să poată solicita informații din numele dumneavoastră la... mai detaliat ASP(cadastru) și să transmită prin donație cota parte către frate. Ulterior, în baza procurii, persoana împuternicită, împreună cu fratele, sau doar fratele dacă îl împuterniciți pe el, vor merge la notar pentru a perfecta contractul de donație.

2. Referitor la cota tatălui, în caz de deces, dacă nu va exista testament, aceasta va fi moștenită de ambii copii și soțul supraviețuitor,dacă este. În caz că veți dori să renunțați la moștenire, cota ce vi s-ar fi cuvenit va fi transmisă copiilor dumneavoastră, dacă sunt.

3. Nu prevede legea asemenea condiție. Însă această condiție poate fi inclusă în contractul de donație.
Termenul de 3 ani este termenul în care donația poate fi revocată.
CXodul civil prevede:
Articolul 1208. Termenul de revocare a donației

Donatorul sau, în cazul prevăzut la art. 1207 alin. (4), moștenitorul său este decăzut din dreptul de revocare a donației în temeiul legii dacă notificarea de revocare nu este dată în termen de 1 an din momentul în care el a cunoscut sau, în mod rezonabil, trebuia să cunoască circumstanța care îl îndreptățește să revoce, dar nu mai tîrziu de 3 ani din momentul dobîndirii de către donatar a dreptului de proprietate asupra bunului donat.

9 iunie 2023

Va mulțumesc pentru răspuns, Serghei, dar aș vrea să concretizez câteva nuanțe.
1 - Am înțeles corect, că nu este neapărat să împuternicesc o terță persoană și că procură poate fi făcută chiar pe numele fratelui, care va acționa în numele meu și va efectua donația lui însuși?
2 -... mai detaliat în caz de deces al tatălui (unicul părinte actual), dacă doresc să renunț și la parte moștenită, ar putea face exact procedura de mai sus - contract de donație în folosul fratelui?

9 iunie 2023
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

1. Nu este necesar să împuterniciți o terță persoană, dar în procură trebuie prevăzut expres că împuterniciți fratele să încheie contractul de donație cu sine, or altfel va fi nul contractul de donație.
Codul civil prevede:
Articolul 372. Actul juridic încheiat cu sine (contrapartida)

(1) Reprezentantul nu are dreptul să încheie acte... mai detaliat juridice în numele reprezentatului cu sine însuși, nici în nume propriu, nici în calitate de reprezentant al unui terț, cu excepția următoarelor cazuri:

a) reprezentatul a permis reprezentantului să acționeze în așa mod;

b) reprezentantul a dezvăluit că va acționa în așa mod, iar reprezentatul nu a obiectat într-un termen rezonabil;

c) reprezentatul a cunoscut sau trebuia, în mod rezonabil, să cunoască pe altă cale că reprezentantul va acționa în așa mod și nu a obiectat într-un termen rezonabil;

d) în alte cazuri prevăzute de lege.

(2) Reprezentatul poate cere declararea nulității actului juridic dacă, la momentul încheierii actului juridic, terțul cunoștea sau trebuia, în mod rezonabil, să cunoască că reprezentantul încalcă dispozițiile alin. (1). Această acțiune se prescrie în termen de 6 luni.

2. Dacă nu pretindeți la moștenire, tata ar putea încheia și el un contract de donație către frate sau să întocmească un testament.
Diferența este că prin contract de donație tata transmite dreptul de proprietate acuma, iar în cazul testamentului... după deces. Mai bine ar fi de transmis prin donație pentru că e mai ușăară procedura decît moștenirea testamentară care durează cel puțin 3-6 luni.

9 iunie 2023