Cum pot verifica dacă a fost radiată Î.I.?

11 ianuarie 2021 61

Am deschis Întreprinderea Individuală in 2017, însă nu am activat. Dările de seama la fel nu au fost expediate către fisc. Deoarece eram angajat oficial, nu trebuia sa achit impozite. Acum sunt in concediu de îngrijire a copilului și nu știu dacă trebuie sa achit ceva lunar sau nu. Știu ca dacă intreprinderea nu este activa, se inițiază procesul de radiere. Cum pot verifica aceasta informație? Multumesc anticipat.

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna d-na Alina, dacă firma ta n-a trecut prin fisc, atunca ei nu cunosc despre ea. Faceți o scrisoare la Camera de Înregistrare de Stat la MJ(e-mail : cis rm@mtc.md ), cu înbtrebarea înaintată, cum să radieți ÎI.

12 ianuarie 2021
Gheorghe Iudin
  • Avocat

1. Imediat ce v-ati inregistrat la ASP (CIS) informatia ajunge la SFS.
2. Daca sunteti in concediu de maternitate, la fel sunteti asigurat social, si nu trebuie sa achitati contributii sociale si medicale. Impozit pe venit toto nu achitati deoarece nu a-ti avut un venit.
3. Pentru nedepunerea declaratiilor anuale (pe venit,... mai detaliat la fisc si statistice, la statistica), va trebui sa platiti amenzi.
4. Daca nu va trebuie statutul de II, mai bine lichidati-l, sa nu aveti amenzi in continuare. Mergeti la ASP si depuneti cererede radiere, e simplu, daca nu a-ti avut activitate (in masura in care o lichidare poate fi simpla) :). Daca va fi cazul, veti plati amenzile de rigoare.

12 ianuarie 2021