Cum pot vinde in rate o casa ?

6 iulie 2021 62

Am o casa de vanzare. Potentialul cumparator imi poate achita pe loc doar jumatate din pretul convenit. Cum pot incheia aceasta tranzactie? Ce fac in cazul in care cumparatorul pe parcurs se razgandeste? Nu vreau sa fiu nevoita sa-i intorc pretul achitat (si ce mai investeste in casa), deoarece eu pierd alti cumparatori si 2 ani.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna ziua Dumitrita,

Puteti face contractul se vinzare-cumparare cu achitarea sumei in rate. Iar dreptul de proprietate sa fie transferat odata cu achitarea integrala a sumei. Contractul sa il integistrati privizoriu la Cadastru.

La fel, inserati in contract o clauza penala, care sa prevada calcularea unor penalitati pentru intirzierea platilor.

Indicati in contract... mai detaliat valoarea reala a bunului la care il vindeti.

Indicati o clauza aparte prin care sa indicati o penalitate in cazul in care vinzatorul se razgindeste si doreste rezolutiunea unilaterala a contractului.

O zi buna!

6 iulie 2021