Cum pot vinde un apartament, daca copilul nu este in capacitate deplina de exercitiu?

10 iunie 2017 85

Prin certificatul de mostenitor, mama si fica detin cote parti in bunul imobil. Se doreste de a vinde apartamentul, insa fiica sufera de sindrom down si nu pot sa il vand. Cum pot sa il vand si ce trebuie sa fac pentru ca legal sa am pachetul de acte pentru a putea si interesele ei a le reprezenta?

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

In mod normal, pentru a fi considerata limitata in capacitatea de exercitiu, in privinta fiicei ar trebui instituita o masura de protectie (tutela). Tutela si tutorele se instituie prin hotarire judecatoreasca. Actele juridice, inclusiv contractele de vinzare-cumparare, se incheie in numele ficei de catre tutore, cu avizul autoritatii tutelare. Este... mai detaliat posibil ca si Dvs sa aveti calitate de tutore al fiicei. In acest caz, Contractul va fi incheiat si semnat de Dvs ca avind doua calitati: in numele Dvs, si in numele fiicei. Concretizati si la notar ce alte acte ar avea nevoie pentru a realiza tranzactia.

11 iunie 2017
Octavian Cazac
  • Avocat

Presupun că copilul are 18 ani. Recent regimul măsurilor de ocrotire a fost reformat: http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=370424
În cazul dvs nu aveţi nevoie de tutelă, fiindcă vă trebuie împuterniciri pentru un act juridic concret - o vânzare. Puteţi cere instanţei de judecată instituirea ocrotirii provizorii şi să vă numească ca ocrotitor provizoriu.... mai detaliat Vedeţi art. 48/33 şi următoarele din Codul civil în redacţia legii menţionate mai sus.
Observaţi şi art. 22/2 care vă obligă ca, partea din bani a persoanei ocrotite, să o puneţi pe un cont bancar separat.
Dacă aveţi nevoie de ajutor practic, mă puteţi contacta prin email.

12 iunie 2017