Cum pot vinde un bun comun procurat in casatorie?

13 august 2023 3

Buna ziua. Cum pot vinde un bun comun procurat in casatorie, daca fosta sotie nu permite vanzarea si nu o doreste? Cum reusesc sa vand apartamentul? Instanta o poate obliga? In apartament suntem 3 persoane (fostii soti si un copil).

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Alte domenii

prin instanța de judecată puteți obține soluția vânzării bunului la licitație și împărțirea prețului între coproprietari proporțional cotei-părți deținute............sau transmiterea apartamentului în proprietate în întregime unuia dintre coproprietari, care va achita celuilalt valoarea cotei-părți pe care o deține după efectuarea unei evaluări a prețului de piață a apartamentului...............

14 august 2023