Cum pote fi tras la raspundere un mester care a facut reparatie necalitativa?

30 octombrie 2017 89

Situatie: ne-am inteles verbal cu mesteri gasiti pe anunt pentru a face reparatie. Au facut ce trebuia, noi am achitat. Peste 2 saptamini laminatul s-a umflat. cum am aflat de la alti specialisti cauza este spatiul prea mic lasat pina la perete. Mesterii care au efectuat reparatia refuza sa corecteze situatia sau sa achite despagubiri. Cum putem sa-i tragem la raspundere? Plingere la politie sau alte variante?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Urmează să înaintați o cere de chemare în judecată cu privire la despăgubire asta doar în cazul în care a-ți încheiat un act de prestări servicii prin care veți putea demonstra anume faptul că aceștia au efectuat lucrările, totodată este bine sa faceți o expertiza care sa servească ca probă... mai detaliat a lucrării necalitative pentru prejudiciul cauzat și care le este imputabil.

Art. 603 Cod Civil prevede că debitorul poartă răspundere numai pentru intenție sau culpă dacă legea sau contractul nu prevede altfel.
Aceste este obligat la executarea obligației cu bună-credința.

Totodată puteți analiza conținutul art. 948, 962 Cod Civil.

1 noiembrie 2017