Cum poti sa refuzi sa fii persoana de garant

26 iulie 2018 124

Sotia este persoana de garant la un credit luat de la o companie de microfinnantare. Recent mama persoanei care a luat creditul a transferat toate obligatiunile creditare pe dumneaei lasand si gaj. Pe sotie nu vor sa o scoata din persoana de garant fara a indica vreun motiv. Noi dorim sa contractam un credit dar ni se refuza din cauza ca sotia este persoana de garant. Va rog sa ne ajutati cu un sfat cum sa procedam. Va multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

D-l Eugeniu, DVS puteţi să vă adresaţi la Lege RM nr. 202 din 12.07.2013 " Privind contractele de credit pentru consumatori " publicată în Monitorul Oficial nr. 191-197 art Nr: 619, intrat în vigoare la 06.03.2014, unde e stipulat condiţiile menţionate de DVS.

27 iulie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua,
Doar creditorul poate sa renunțe la garanția instituită în baza contractului de fidejusiune.

28 iulie 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Daca creditul a fost preluat de un alt debitor, fara ca fidejusorul sa exprime un acord scris, sau fara sa fie incheiat un acord aditional la contractul de fidejusiune --- atunci, fidejusiunea dispare.
****
Cod Civil
Articolul 571. Stingerea drepturilor de garanţie
Ca urmare a preluării datoriei, drepturile de garanţie... mai detaliat stabilite asupra creanţei se sting în măsura în care menţinerea lor nu este încuviinţată de cei care le-au constituit.

28 noiembrie 2018