Cum primesc banii dacă am un titlu executoriu?

29 noiembrie 2023 3

Bună ziua. Instanța a dispus că trebuie să primesc o sumă de bani cu titlu de compensație pentru deținerea în penitenciar în condiții inumane. Cum procedez mai departe, dacă dețin titlul executoriu eliberat de instanța de judecată?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Ruslan, dacă deții de un titlu executoriu, cu acesta document te adresezi la orice executor judecătoresc, unde îl prezinți pentru a fi executat. Executiorul se v-a stărui să incaseze suma stabilită de instanță în favoarea dumitale. Așa e procedura.

30 noiembrie 2023