Cum privatizam un lot de pământ care la moment sta pârloaga de câțiva ani?

4 iulie 2017 164

Cum privatizam un lot de pământ care la moment sta pârloaga de câțiva ani, dar ministerul agriculturii ne spune ca este a statului si acolo se petrec experimente științifice. Nu este adevărat. Pământul este neprelucrat de ani buni.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Buna ziua. Raspunsul la intrebare depinde de faptul cine este proprietarul bunului, conform informatiilor cadastrale > Statul sau administratia publica locala, sau alta autoritate publica? Depinde in sensul ca procedura de privatizare difera.
Totusi, sunt pasibile de privatizare doar acele terenuri care sunt incluse in categoria bunurilor - proprietate privata... mai detaliat a statului, si nu cele care fac parte din domeniul public.
Deci, este necesar de examinat documentele aferente acelui teren> Extrasul OCT.
Nu in ultimul rind, trebuie sa cunoasteti ca privatizarea unui teren nu poate fi privita ca o obligatie pentru autoritatea publica, dar ca o procedura complexa (licitatie, examinarea ofertelor, etc), care poate avea ca finalitate si refuzul de a trasnmite terenul in proprietate privata, in dependenta de diferiti factori.

Suplimentar, vedeti urmatoarele acte legislative>
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&id=313289
http://lex.justice.md/md/324100/
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&id=313324

4 iulie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Intradevar stabiliti pentru inceput daca lotul de pamint face parte din domeniul public sau privat pentru a sti ce actiuni urmeaza sa intreprindeti.

4 iulie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Ministerul Economiei şi Comerţului promovează politica statului în domeniul administrării şi deetatizării proprietăţii publice, asta in cazul cind aflati dupa ce aveti extrasul cadastral la indemina. Astfel, adresativa mai bine catre acestia ci nu la Ministerul Agriculturii.
Organul abilitat cu administrarea şi deetatizarea proprietăţii publice a statului este Agenţia Proprietăţii Publice... mai detaliat subordonată Ministerului Economiei, succesor al Agenţiei Privatizare, ale cărei atribuţii sînt stabilite în conformitate cu prezenta lege şi cu alte acte normative şi al cărei regulament se aprobă de Guvern, la propunerea Ministerul Economiei.

4 iulie 2017