Cum probez neplata chiriei de catre locatar?

4 august 2016 93

Bună seara. A fost încheiat un contract de locațiune cu titlu oneros. Timp de 3 luni locatarul a achitat la timp chiria, însă ulterior acesta nu și-a putut îndeplini obligația și timp de 3 luni nu a plătit chiria. Următoarea întrebare: cum poate fi demonstrat că locatarul nu a achitat chiria timp de 3 luni (la transmitirea banilor nu am întocmit recipisă). Există facturi precum că în ultima lună (iulie) nu au fost achitate serviciile comunale. Merci anticipat.

Jurist comments 1

Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună seara, Victor.

Aveți dreptate că la transmiterea banilor Dvs. urmează să emiteți un înscris prin care se confirmă faptul primirii plății pentru chirie. În lipsa plății, Dvs. nu aveți cum emite înscrisul respectiv. În cazul în care vă adresați în instanța de judecată, urmează să demonstrați faptul că l-ați înștiințat... mai detaliat pe locatar despre necesitatea achitării plății (cu alte cuvinte, este nevoie să-i expediați o somație de plată prin poștă, însoțită de un aviz de recepție), dar nu sunteți dumneavoastră partea responsabilă de probarea faptului neplății pentru chirie, de sarcina probațiunii fiind responsabil pîrîtul (locatarul).

Sper să soluționați cît mai repede această problemă.

Cu respect,
Gabriel DIACIUC,
Biroul Asociat de Avocați ”Panțîru și Partenerii".

4 august 2016