Cum procedam cu taxiurile care circula ilegal?

13 august 2018 58

Buna ziua. Detinem o firma de taxi intr-un sat, platim incepand de la licenta si terminand cu impozite si reparatiile masinilor zi de zi din cauza drumurilor foarte rele. De o vreme, au aparut 3 persoane, rude intre ele, care la fel presteaza servicii de taxi cu masinile proprii, insa nu au nici un fel de document, nimic. Am sunat la ANTA ca poate sa ia masuri, la care mi s-a spus ca persoanele date au fost oprite cateva luni in urma si au negat faptul ca presteaza asemenea servicii si ca merge cu vecinul si cumatrul nu stiu unde si ei nu pot face nimic, pentru ca n-au dovezi. Am apelat si la serviciul fiscal, unde am aratat inregistrari video si audio si au spus ca o sa ia masuri, dar deja e un an de zile si baietii lucreaza bine, ba chiar se lauda ca in taxi se fac bani nebuni si ei nu se tem de nimic ca au un bun cunoscut. Dupa asa atitudine ne dam seama ca trebuie sa scoatem si noi firma si sa mergem ilegal si o sa ne facem cumatri si vecini cu toata localitatea. In cazul dat unde sa ne mai adresam si cum sa facem?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Formulați plângerile înscris și depunețile către Anta, Serviciul Fiscal și nu în ultimul rând Procuratură Generale cu anexarea tuturor probelor în sensul dat.

13 august 2018