Cum procedez?

11 septembrie 2019 141

Buna! În luna mai 2019 am luat un credit de la o companie de creditare, nu am achitat creditul până în luna septembrie. Acum ei îi sună pe toate rudele și le sperie ca o sa fie trași si ei la răspundere, dar ele nu sunt persoane garant. M-au anunțat ca în caz de neachitare, intra in casă și iau bunurile materiale in suma datorată. Suma a crescut la 20.000 de lei. Cum procedez?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Adresați-vă cu o plângere Centrului Național pentru Protecția Datelor cu Caracter Personal și solicitați atragerea la răspundere contravențională a Organizației de Creditare Nebancară pentru încălcarea regulilor de prelucrare și divulgarea datelor cu caracter personal.

De asemenea, vă recomand să vă adresați mai întâi la Agenția Protecției Consumatorului și Supravegherii Pieței pentru... mai detaliat a constata care sunt clauzele abuzive din contract după care în instanța de judecată pentru anularea clauzelor respective.

12 septembrie 2019